Výzva na pomoc ukrajinským umělcům

Jako většina české společnosti reaguje na ruskou agresi vůči Ukrajině i NADACE ŽIVOT UMĚLCE solidární pomocí. Zatímco mnozí se soustřeďují na pomoc uprchlíkům zde, na území ČR, INTERGRAM spolu s NADACÍ ŽIVOT UMĚLCE se rozhodl podpořit sbírkou výkonné umělce přímo na Ukrajině. Vycházíme z toho, že většina ukrajinských umělců zůstává kvůli povolávacímu rozkazu ve své zemi. Pomáhají bránit svá města nebo rodinu, a ke své práci se nejspíš hned tak nevrátí ani bezprostředně po ukončení konfliktu. Divadla, koncertní síně, studia, filmové ateliéry, kulturní centra ve zničených městech ještě nějakou dobu nebudou moci plnohodnotně fungovat.

Skladatelé hollywoodské filmové hudby osobně povedou v Praze speciální workshopy, lekce a přednášky!

V Praze dne 14. února 2022 – Jedinečná příležitost pro všechny profesionály v oblasti audiovize a hudební skladatele! V termínu 23. – 26. dubna 2022 proběhne v Praze Composers Summit, na němž skladatelé hollywoodské filmové hudby osobně povedou speciální workshopy, lekce a přednášky. Dorazí například držitel pěti cen EMMY Jeff Beal, majitelka Grammy Nancy Schwartz, autor hudby k filmům Noční můra v Elm Street nebo Spider-Man 3 Christopher Young, zakladatel Spitfire audio Christian Henson nebo autor hudby k oceňovanému filmu Šarlatán Antoni Komasa Lazarkiewicz. Vyvrcholením Soundsgate akce bude velkolepý koncert filmové hudby orchestru PKF — Prague Philharmonic, který budou hollywoodští skladatelé osobně dirigovat.

Jaký byl rok 2021 a co čeká SAI v roce 2022?

Vážení přátelé, profesní organizace Svaz autorů a interpretů (SAI) zastupuje zájmy hudebníků vůči státním institucím. V loňském roce jsme se věnovali komunikaci s ministerstvy ohledně kompenzací pro hudebníky i pořadatele, které zasáhla vlna pandemie. Nezapomněli jsme ale také na workshopy pro muzikanty, byli jsme součástí pracovní skupiny ke statusu umělce a zapojili jsme se do celoevropské iniciativy #payforperformers, která se zabývá spravedlivou odměnou pro hudebníky z online užití děl. Díky naší iniciativě v rámci České obce hudební se povedlo získat také vysoké kompenzace pro kolektivní správce, nedojde tak ke snížení autorských odměn. Stále se věnujeme mediálnímu prostoru pro českou tvorbu, například podporou pořadu Karavana na Country radiu nebo spoluprací s Českým rozhlasem.

Kytarová soutěž SAI – Kytara napříč žánry 2021

Svaz autorů a interpretů opět po roce vyhlásil „Kytarovou soutěž SAI – Kytara napříč žánry“, která je určena pro hráče na akustickou kytaru a je jedinou soutěží tohoto druhu na území České
republiky. Soutěžní večer proběhl ve čtvrtek, 25. listopadu, v hudebním sále Konzervatoře v Pardubicích, kde porotci a kytaristé Norbi Kovacs, Stanislav Barek a Thomas Fellow ocenili tři soutěžící, kteří vyhráli ceny od partnera tohoto projektu.

Projekt Divadla J. K. Tyla Intro ’21 má své vítěze!

Kouzelné hodinky doktora Kronera, Píseň pro Ninu a Otřást vesmírem – to jsou tři muzikálové novinky, které získaly nejvyšší hodnocení v projektu Intro ’21, vyhlášeném Divadlem J. K. Tyla v Plzni na konci minulého roku. Vítězná díla budou během sezóny 2021/2022 postupně prezentována souborem muzikálu za doprovodu orchestru vždy ve dvou představeních na Malé scéně DJKT.

Porta 2021

55. ročník festivalu Porta se v Lesním divadle v Řevnicích vydařil Pořadatelé festivalu vsadili na naději, že o prázdninách už se kultura rozjede a bude se koncertovat.…

Anna Mašátová: Matka Tereza české hudební scény? To si dám na triko!

Podcastovou sérii Pražská hudba uzavíráme rozhovorem s Annou Mašátovou. Ženou, se kterou se v nějakou chvíli setkal snad každý, kdo se pohybuje na tuzemské hudební scéně. A Vojtěch Tkáč jí hned na úvod prozradil přezdívku, kterou si za svojí všestrannou činnost vysloužila. Jak na to reagovala? A jak prožila roku 2020 a jaké jsou její vize roku 2021?

Na Bednu! #5: Jakub Nový, Česká obec hudební, SAI

„Jak přežít bez koncertů?“ ptal jsem se psycholožky, faráře nebo aktivistky. Zajímalo mě, jak se naučit brát věci takové, jaké jsou. Myslím, že uzrál čas posunout se dál, neutíkat před koronou do lesa a postavit se jí čelem. Co obnáší členství v hudební organizaci? Má smysl do ní vstupovat, i když hraní berete jako koníček? A co se zatím povedlo s politiky, úředníky a hygienou vyjednat? Odpovídal Jakub Nový, jeden z lidí, kteří dlouhodobě podporují všechny, kteří si život bez koncertů neumějí představit.

SAI podpoří projekt INTRO ´21.

Svaz autorů a interpretů se aktivně zapojil do podpory projektu, jehož tvůrci jsou šéf muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, Lumír Olšovský a dramaturg Pavel Bár.
Projekt je pod přímou patronací ředitele plzeňského divadla Martina Otavy.