Česká dvanáctka

Česká dvanáctka je hitparáda Českého rozhlasu Dvojky a od léta 2020 je vysílána také na všech stanicích ČRO Region. Českou dvanáctku i Folkparádu prosadil SAI do vysílání Českého rozhlasu v roce 2017, moderuje Martin Hrdinka.

Každý týden soutěží dvanáct českých písniček, které se ucházejí o přízeň posluchačů a zařazení do playlistu ČRO 2 a ČRO Region. Pořadí písní určují posluchači a fanoušci prostřednictvím SMS hlasování. Po dvanácti týdnech v hitparádě, získává písnička Zlatou Dvanáctku a je zařazena do playlistu Nočního proudu. Jestliže se alespoň jednou umístila na prvním místě, může pokračovat dál. Když 12x zvítězí, získává Platinovou Dvanáctku.

Každou neděli od 16:00 soutěží 12 česky zpívaných písniček na stanici ČRo Dvojka a od 20:00 na všech regionech Českého rozhlasu. Dvanáctka je zaměřena na novou česky zpívanou tvorbu, převážně popovou, s výlety do pop- rocku, country, folku a taneční hudby. Na ČRO Region nahradila ve 20:00 Folkparádu, která byla zaměřena výhradně na folk a country hudbu.

Pravidla hlasování

 • Hlasovat je možno od neděle 16:04 hod. do středy do 24:00 hod.
 • Jedno telefonní číslo může poslat hlas více písničkám, jedné písničce však maximálně 1 hlas týdně
 • SMS zaslaná v průběhu vysílání hitparády na ČRO2 – neděle od 16:00 do 17:00, nebo ČRO region – neděle 20:00 – 21:00, má hodnotu dvou hlasů.
 • Aktuální pořadí písniček najdete zde: https://dvojka.rozhlas.cz/ceska-dvanactka-7230427
 • Všechny pořady Česká 12 zde: https://www.mujrozhlas.cz/ceska-dvanactka

Pravidla soutěže

 • Každý týden soutěží 12 písniček (písničky českých autorů a interpretů, česky nebo anglicky zpívané, vlastní, nebo převzaté)
 • Každý týden se nasazují 3 nové písničky a ty nahrazují tři s nejmenším počtem hlasů
 • Písnička, která se udrží v hitparádě 12 týdnů získává Zlatou Dvanáctku
 • Nově nasazená písnička by měla být novinka, ale může to být i utajený potenciální hit interpreta
 • Host pořadu představuje svoji písničku…
 • Písničky do hitparády navrhuje dramaturgie Dvanáctky, ČRo a SAI
 • Písničky pak nasazuje dramaturgie Dvanáctky tak, aby existovala jistá vyváženost skladeb v pořadu
 • Každý pátek se natáčí další díl hitparády

Podrobněji o výběru písniček

Nové písničky se ucházejí o přízeň posluchačů ČRo Dvojka a ČRO region, aby se pak mohly stát součástí hudebního archivu ČRo. Hledáme hity i krásné písničky známých i méně známých interpretů, což však neznamená, že každá zaslaná písnička musí být do Dvanáctky nasazena. Hledají se písničky pro posluchače ČRo Dvojka a Region. K nasazeným písničkám přidává moderátor do scénáře zajímavé informace, které propagují české tvůrce. Vybírané písničky mohou reflektovat také dění v českých soutěžích – např. Ceny Anděl, Porta, Žebřík, Vinyla, Apollo atd.

Poslat novou písničku do České 12, můžete pomocí formuláře. Dramaturgie pořadu se vám ozve, pokud písničku do České Dvanáctky zařadí.

V České Dvanáctce jsou zastoupeni i interpreti z menších vydavatelství nebo ti, kteří si vydají album sami. Písničky jsou vybírány s jasným záměrem – vytvořit startovací podmínky pro nové české hity. Každý rok se v hitparádě protočí kolem 150 nových českých písniček.

Pro posluchače by měla Dvanáctka přinášet zajímavosti kolem hudby ale i ze života tvůrců. Proto je součástí pořadu i okénko hostů, kteří přicházejí do hitparády se svojí novou písničkou.

Cíl České dvanáctky

Cílem České dvanáctky je oživení dramaturgie ČRo Dvojky a ČRO Region, podpora nové hudební tvorby v oblasti populární hudby a příbuzných žánrů. Pořad je zároveň novým informačním kanálem, díky kterému se k vám dostanou zajímavé informace ze světa české populární hudby.

Českou dvanáctku a Folkparádu prosadil do vysílání ČRo Svaz autorů a interpretů v rámci svého programu na podporu české tvorby. Proto je v zájmu muzikantů, kteří posílají své skladby do hitparád, aby zaslali s písničkou také informace, které může moderátor pořadu použít k jejich další prezentaci a propagaci.

Spolupráce

Budeme rádi za vzájemnou spolupráci při propagaci České dvanáctky a vaší nahrávky – přes sociální sítě, weby nebo mailing. Společnými silami tak budeme propagovat tuzemskou tvorbu.

Na České dvanáctce spolupracují:

 • Český rozhlas – veřejnoprávní rozhlasová stanice, která vysílá již od roku 1923
 • Svaz autorů a interpretů – SAI je partnerem a spoludramaturgem nejen České dvanáctky, ale také Folkparády, Rockparády Petra Kůsy mnoha dalších projektů na podporu nové české tvorby.
 • MusicJet – nekonečný proud hudby. Služba, která umožňuje streaming a downloading se světovým a bohatým českým katalogem.
 • Šance Muzikus – talentová soutěž nakladatelství Muzikus