58. Ročník Porty proběhl 28.-30. 6. 2024 v Řevnicích a zná své vítěze

Vítězem Interpretační soutěže se stala půvabná zpěvačka a songwriter, Alena „Alishi“ Střelečková.

Pochází z Českých Budějovic anejdříve zvítězila v oblastním kole na Vysočině. Odtud postoupila spolu s dalšími dvanácti soutěžícími do finále Porty v Řevnicích. Zároveň se soškou Porty 2024 získala i cenu Country rádia. To je spolu s Českým rozhlasem Region a dalšími několika rádii, která hrají kytarovou muziku, dlouholetým partnerem a podporovatelem Porty a folk a country hudby.

Výkon půvabné Alishi byl velmi sympatický a profesionálně jistý a dle potlesku, oslovila nejen porotu, ale i publikum. Alishi získala na Portě již v roce 2021 cenu SAI a jak sama říkala, „Už jsem se na Portu přihlásit nechtěla, ale tak nějak se to díky přátelům upeklo a jsem teď velmi šťastná, že jsem to ještě jednou zkusila. Je to krásný pocit a vřele doporučuji všem kdo rádi zpívají, jděte do toho. Přihlaste se na Portu!“

Nádherné romantické, prostředí Lesního divadla v Řevnicích zažilo úžasnou atmosféru, kdy s mnoha hosty zpívalo celé publikum. Pro ty, kteří na Portu přijet nemohli, byl celý festival vysílán online ve streamu na internetu na www.porta-festival.cz

Při nedělním předávání cen Alishi i publikum pobavila záměna zachráněné kytary od popelnice, která se ocitla v obalu pro kytaru Furch. Ta je jedním z hlavních dárků pro vítěze Porty již od roku 2008.

Výsledky ocenění odborné poroty i diváků – Porta 2024

1. místo – Interpretační Porta: Alishi (Alena „Alishi“ Střelečková, www.alishi.cz)
2. místo: Rooster Riders
3. místo: Kolibříkův úlet

Autorská Porta: písnička Fénixi (Klára Sára, dámy a pánové)
Cena publika: Rooster Riders
Cena Country Radia: Alishi
Cena Českého rozhlasu Region: Monika Bublíková
Cena SAI- Svaz autorů a interpretů: Richard Baksevanidis & Baksi
Cena Obce spisovatelů za nejlepší text:  Richard Baksevanidis
Divácká cena SMS: Alfasrnec
Cena pivního stanu: Zničehonic
Zvláštní ceny poroty:  ocenění za mimořádný instrumentální výkon (hra na basu)- Daniel Bislimaj, skupina Valdemar on the Run
Zvláštní cena poroty za interpretaci tradiční trampské písně: skupina B.P.T. Zlín

Super atmosféru pomohla vytvořit nejen samotná soutěž, ale pochopitelně vystoupení známých hostů, kteří většinou prošli v minulosti soutěží Porta a získali také ty slavné sošky.

Pavel Žalman Lohonka, Taxmeni, Epydemye, COP, Vojta „Kiďák“ Tomáško, Slávek Janoušek, Jindra Kejak, Monogram, Nezmaři, Cimbal Classic, Jarret, vítězka Porty 2023 Marie Tilšarová, Strašlivá podívaná, Bonsai č. 3 a nebo Příbuzní s Honzou Nedvědem ml. a také Spirituál kvartet, jehož členové Portu získali ještě jako Spirituál kvintet s Jirkou Tichotou v čele.

Po všechny tři víkendové dny před prázdninami bylo vyprodáno a v úžasné atmosféře rozhodovaly o vítězích dvě poroty. Semifinálová, která poslala vítěze do finále a pak pětičlenná porota, která rozhodovala o výsledku finále Porty 2024.

Legendární festival Porta, odkud vzešla celá plejáda našich folkařů, písničkářů, bluegrassových, country a trampských kapel, je nejstarším open festivalem v České republice a je stejného ročníku jako Karlovarský filmový festival. Jsou oba ročníky 67.

Vítěz Porty ale i další ocenění, dostávají spoustu úžasných dárků od Porty i jejích partnerů. Vítězka získala historickou a tradiční sošku Porty, (od architekta Rabocha), kytaru Furch Violet Deluxe Gc-SM, nahrávání ve studiu Chevaliere Helenky Rytířové, dárkový balíček Music City, se skvělými potřebami pro muzikanty od mikrofonů po trsátka. Tradičně přichází pozvání pro vítěze na festival Trampský širák a spolu s ním je tu dvacet partnerských festivalů Porty, které si v rámci štafety pozvou vítěze, nebo někoho z dalších finalistů festivalu k vystoupení na jejich festivalu. Pro vítěze je také místo v hitparádě Česká 12 na CRO2 a ČRO Region, představení dvou písniček v pořadu Karavana na Country rádiu a samozřejmě platí pozvání na příští ročník Porty v roce 2025.

I další ocenění finalisté získali spoustu skvělých dárků vynikající technické úrovně. Sadu mikrofonů sE, od Audiopro, Sennheiser mikrofon a bezdrátová sluchátka od společnosti Panter a také onen dárkový balíček od Music City, kde nechyběl kvalitní kapodastr, struny na kytaru, nebo ukulele a další potřebné drobnosti.

Festival Porta2024 byl i z pohledu návštěvnosti velmi úspěšný a diváci, kteří mají rádi folk &country, byli dle ohlasů nadmíru spokojeni. Program lze nalézt na webu Porty. Porta jako jeden z mála festivalů vydává každý den své festivaloví noviny Portýr a kromě toho celý rok provozuje jeho internetovou podobu ePortýr (www.eportyr.cz), který ale informuje i o dalších hudebních aktivitách mimo samotný festival Porta.

Portu dlouhodobě podporuje Státní fond kultury, Středočeský kraj Intergram, SAI, OSA-partner, Nadace Život umělce, SVU a další partneři a příznivci Porty, včetně donátorů a soukromých dárců. Mediálními partnery festivalu jsou Country rádio, ČRO Region a také rádia Proglas, Samson, Folk, Click&country, Otava a rádio Česká Kanada.
Všem Porta děkuje za podporu.

Hudba je lék a Porta je nejlepší apatyka…

Jiří Vondráček
AgenturaJV@gmail.com
www.porta-festival.cz
https://www.facebook.com/porta.revnice