Projekt Divadla J. K. Tyla Intro ’21 má své vítěze!

Kouzelné hodinky doktora Kronera, Píseň pro Ninu a Otřást vesmírem – to jsou tři muzikálové novinky, které získaly nejvyšší hodnocení v projektu Intro ’21, vyhlášeném Divadlem J. K. Tyla v Plzni na konci minulého roku. Vítězná díla budou během sezóny 2021/2022 postupně prezentována souborem muzikálu za doprovodu orchestru vždy ve dvou představeních na Malé scéně DJKT.

Do projektu Intro ’21 bylo celkem přihlášeno 34 muzikálů, 28 z nich splňovalo všechny podmínky a bylo předáno k posouzení třináctičlenné porotě, složené z renomovaných muzikálových osobností napříč republikou, která všechna předložená díla prostudovala, obodovala a písemně zhodnotila. „Vážím si všech, kteří odvážně předali svá s láskou tvořená ambiciózní díla k nekompromisnímu posouzení odbornou porotou. Počet zúčastněných děl výrazně předčil naše očekávání,“ neskrývá nadšení iniciátor projektu a šéf souboru muzikálu DJKT Lumír Olšovský a dodává: „Nevýslovně se teď těším na další fázi, tedy nastudování tří zcela neznámých děl v krátkém čase pouhých tří týdnů. Sami sobě tím chystáme dobrodružství a nové zkušenosti. Ale jsem si jistý, že premiéry všech tří novinek ze soutěže Intro budou opravdu stát za to!“ Tři muzikály s nejvyšším bodovým ohodnocením totiž soubor muzikálu DJKT v průběhu sezóny představí divákům.

Jak je patrné z námětů tří vítězných děl, žánrové rozpětí přihlášených novinek bylo veliké – od adaptací známé klasiky, přes historické a životopisné muzikály, pohádky až po zcela původní příběhy ze současnosti,“ doplňuje dramaturg muzikálového souboru Pavel Bár: „Prakticky ze všech odevzdaných děl – i těch s nižším hodnocením – byl cítit velký kus odvedené práce, což dokazuje, že i zcela neznámí autoři mají často co nabídnout. Všichni účastníci obdrželi hodnocení porotců s podněty, jak mohou na svých dílech ještě zapracovat, a případně se rozhodnout je po dopracování znovu přihlásit.“ Uzávěrka přihlášek do druhého ročníku projektu Intro je s koncem tohoto roku – vítězové opět získají možnost jednorázové realizace svých děl v profesionálních podmínkách DJKT.

Na třetím místě se umístila muzikálová gay-lovestory Otřást vesmírem, která bude prvním nastudovaným dílem z vítězné trojice. Původní autorská novinka Vojtěcha Franka a Jakuba Hojky emotivně popisuje rodící se vztah dvou mladých mužů a svým charakterem je tak stylově blízká muzikálům Rent či Thrill Me. Autorem hudby je Vojtěch Frank, absolvent hudební vědy a východoevropských studií Univerzity Karlovy, jenž se od dětství věnuje hře na klavír a housle a v současnosti píše hudbu pro inscenace amatérských divadelních souborů, libreto napsal Jakub Hojka, absolvent Přírodovědecké fakulty UK, který se věnuje také loutkoherectví a autorskému psaní. V pátek 3. září proběhla první čtená zkouška inscenace Otřást vesmírem se souborem muzikálu, první neveřejné uvedení pro porotu a odbornou veřejnost se uskuteční v pátek 8. října, pro diváky pak o den později, tedy 9. října. Vstupenky jsou v prodeji od 6. září.

Vojtěch Frank je zároveň jedním z autorů druhého oceněného díla Píseň pro Ninu. Autorskou dvojici doplňuje libretistka Diana Řeháčková, studentka UK a zároveň posledního ročníku Pražské konzervatoře, kde studuje hru na saxofon. Věnuje se také psaní básní a písňových textů. Muzikál Píseň pro Ninu vypráví osudy zpěvačky Niny a jejích přátel z moskevského hudebního klubu mezi 30. a 50. léty minulého století, tedy v dobách tuhého stalinismu. Muzikál o lásce, zradě, žárlivosti a jazzu se představí 11. března odborné veřejnosti a 12. března divákům.

Nejvyšší bodové hodnocení získal muzikál s názvem Kouzelné hodinky doktora Kronera. Autorem hudby je Jan Kaňka, který vystudoval hru na trombón a dirigování na plzeňské konzervatoři a pražské HAMU. Věnuje se také pedagogice, komponování a aranžování, jeho skladby vyšly tiskem ve Spojených státech amerických. Pod libretem je podepsaný učitel biologie z Domažlic Tomáš Javorský, jenž se věnuje divadlu na amatérské úrovni jako herec, režisér, dramaturg i scenárista. „S Tomášem se známe dlouho a vždy jsme mluvili o tom, že bychom spolu chtěli něco vytvořit. S nápadem na příběh přišel Tomáš už před časem a mně se moc líbil,“ uvádí Jan Kaňka. „Když jsem ale napsal libreto,“ doplňuje spoluautora Tomáš Javorský, „vrátil mi jej Honza s tím, že to není ono. Po čase však přišla výzva v podobě Intra ’21, já jsem libreto přepracoval a Honza se pustil do skládání.“ „I když námět jsme měli v hlavě dlouho, všechnu práci jsme vlastně odvedli během těch čtyř měsíců od vyhlášení do uzávěrky,“ dodává Jan Kaňka. Tajuplný vítězný muzikál plný fantazie líčí příběh o kouzelných hodinkách, které dokáží svému majiteli zastavit okolní čas – přinesou mu však také štěstí? Diváci jej budou moci vidět 23. dubna, odborná veřejnost opět o den dříve.

1. místo
Kouzelné hodinky doktora Kronera
Libreto: Tomáš Javorský
Hudba: Jan Kaňka
Uvádíme 22. a 23. dubna 2022

2. místo
Píseň pro Ninu
Libreto: Diana Řeháčková
Hudba: Vojtěch Frank
Uvádíme 11. a 12. března 2022

3. místo
Otřást vesmírem
Libreto: Jakub Hojka
Hudba: Vojtěch Frank
Uvádíme 8. a 9. října 2021

Odborná porota: Lumír Olšovský (šéf muzikálu Divadla J. K. Tyla v Plzni, režisér, herec), Michael Prostějovský (textař, libretista, publicista), Egon Kulhánek (ředitel Hudebního divadla Karlín v Praze), Petr Gazdík (umělecký šéf muzikálu Městského divadla Brno, režisér, herec), Gabriela Petráková (šéfka operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského, režisérka), Radek Balaš (režisér, choreograf, libretista, textař), Jan Kříž (herec, režisér, scénograf), Pavel Bár (dramaturg Divadla J. K. Tyla v Plzni), Jana Slouková (dramaturgyně Městských divadel pražských), Klára Latzková (dramaturgyně Městského divadla Brno), Kryštof Marek (skladatel, dirigent), Marek Prášil (dirigent Národního divadla moravskoslezského v Ostravě), Dalibor Bárta (dirigent Divadla J. K. Tyla v Plzni, skladatel)