Popmuseum věnuje novou výstavu písničkáři Ivanu Hlasovi

Pražské Popmuseum připravuje pravidelně výstavy k životním jubileím velkých postav naší populární hudby. Tou nejnovější je výstava k sedmdesátinám Ivana Hlase.

Její název BUDEM TO TÁHNOUT AŽ DO RÁNA NA HANSPAUL CITY odkazuje na jednu z Hlasových klasických písní, a zároveň k jeho kořenům v prostředí pražské čtvrti Hanspaulka. Součástí výstavy je také připomenutí zdejší komunity soustředící se v sedmdesátých a osmdesátých letech kolem zdejšího hostince U Tyšerů alias Houtyše, unikátního společenství vynikajícího nakupením tvůrčích osobností na metr čtvereční – a to nejen hudebníků, ale i literátů či výtvarníků, a to vše s všudypřítomným přesahem ke sportu.

Hlavním tématem výstavy je ale ‚život a dílo‘ Ivana Hlase. Od skromných počátků jeho hudební dráhy přes působení ve skupinách Žízeň, Žlutý pes, NaviPapaya nebo Nahlas po dodnes trvající existenci kapely Ivan Hlas Trio. Všímá si i jeho angažmá na poli hudby pro film a divadelní představení. „V podstatě je to Ivan Hlas od A do Z, od zrození až po dnešek,“ říká kurátor výstavy Petr „Hraboš“ Hrabalik. „Dost se návštěvníci dozvědí o jeho příběhu už z přidaných textů na panelech, ale chápu, že je bude zajímat spíše obrazové zpracování. Uvidí tedy chronicky známé fotky, ale i ty zcela neznámé, obaly všech Ivanových alb, včetně desek dalších interpretů z „kopce“, nikdy neviděné záběry z natáčení videoklipů, a jako přidanou hodnotu pak fotky a archiválie z hanspaulských aktivit sportovních, literárních, hudebních nebo hospodských, převážně spojených s prostorami Houtyše.“

Ivana Hlase navíc s Popmuseem spojuje, řekněme, ‚životní prostor‘. Ačkoli vyrůstal na Hanspaulce, a dnes žije v úplně jiné pražské čtvrti, jedna jeho životní kapitola se odehrála na Břevnově nedaleko sídla Popmusea.

Součástí výstavy je střihový dokument, vernisáž obohatí komorní vystoupení.

Vernisáž proběhne ve středu 15. 5. od 18:30
Výstava potrvá od 16. 5. do 3. 10. 2024.
Otevírací doba: středa a čtvrtek 16:00 — 20:00, sobota 14:00 — 18:00
(v červenci a v srpnu po telefonické domluvě)

vstupné 70,- Kč (snížené 50,- Kč)