Výzva rádiím: Hrajte písničky českých autorů a interpretů

V současné době, kdy se nemůže koncertovat, natáčet ve studiích, v rádiích a ani doma ve společnosti několika hudebníků, nebo natáčet nové hudební rozhlasové nebo televizní pořady, vyzýváme všechna rádia v České republice, aby podpořila českou tvorbu a změnila playlisty pro rok 2020.

Hrajte české písničky, anebo změňte procenta ve vašich vysílacích strategiích ve prospěch tuzemské tvorby. Podpoříte tím české tvůrce i interprety a zároveň všechny, kteří nahrávky vytvářejí a s tím celý hudební průmysl.

V současné době, kdy některá rádia hrají třeba jen 10 – 15% české tvorby, odchází díky tomu neúměrně velké procento odměn do zahraničí. Teď máme možnost to změnit a podpořit naši domácí scénu. Hudební průmysl a celá kultura jsou jednou z nejohroženějších oblastí v současné době karantény, která znamená nejen stop na tři měsíce, ale na mnohem delší období, kdy se nebude moci koncertovat, ani nahrávat a tvořit.  A nejde jen o samotné hudebníky autory a interprety.

Naopak tito tvůrci dávají práci stovce profesí, které jsou na úspěchu tvůrců a hudebníků přímo závislí a díky tomu mají zajištěnou práci. Jsou to vydavatelé, producenti, manažeři, promotéři, kulturní domy, pronajímatelé zvukové a vizuální techniky, zvukaři, osvětlovači, reklamní agentury, prodejci vstupenek, ale také prodejci nápojů a tedy i pivovary, stánkaři a samozřejmě restaurace, hotely a s nimi veškeré služby a tedy i kadeřnice, které češou jak umělce, tak tisíce návštěvníků koncertů a televizních show.

Těchto profesí je víc než 100 a jsou všechny přímo či nepřímo napojeny na úspěšné turné, festival, nebo samostatný koncert úspěšného interpreta. Zrovna tak státní a městské kasy získávají velké peníze z realizovaných koncertů, z parkovného a služeb, které je pro návštěvníky větších akcí nutné zajistit.

Pokud rádia hrají například 85%  zahraniční tvorby, znamená to odliv většiny peněz daňových poplatníků do ciziny. Bohužel sem patří i veřejnoprávní Český rozhlas Radiožurnál, kde jeho dramaturgie nasazuje 80% zahraniční hudby.

Proto vyzýváme rádia, jejich dramaturgy, programové ředitele, redaktory a tvůrce pořadů
Hrajte více české domácí tvorby a podpořte české tvůrce, výrobce a českou ekonomiku.
Všem, kteří upřednostňují ve svém vysílání českou tvorbu děkujeme.